دوره‌ طراحی

فتوشاپ (Photoshop) چیست؟

فتوشاپ یا Photoshop

ادوبی فتوشاپ یا Photoshop یکی از محبوب ترین و معروف ترین نرم افزارهای ویرایش عکس و گرافیک می باشد. این نرم افزار در سال ۱۹۸۸ توسعه یافته است و از آن زمان برای کاربرانی که میخواهند عکس های موجود را ویرایش کنند و یا حتی تصاویر و گرافیک های خاص خود را ایجاد کنند به یکی از ابزارهای اصلی تبدیل شده است.

فتوشاپ یا Photoshop چیست؟

فتوشاپ اولین بار در سال ۱۹۸۷ توسط دو برادر ، توماس و جان کنول ، ساخته شد که در سال ۱۹۸۸ مجوز پخش آن به شرکت Adobe فروخته شد. این محصول در ابتدا Display  (به معنی نمایش) نامیده می شد.

فتوشاپ برای هر دو نوع سیستم عامل Mac و­ Windows ­­ قابل استفاده است. این برنامه یک ویرایشگرتصویر با پایه پیکسلی محسوب می شود، به این معنا که کاربران می توانند تصاویری را خلق و ویرایش کنند و آن ها را در فرمت های مختلف ذخیره کنند. شما میتوانید تصاویر تکی و یا دسته ای از تصاویر را در فتوشاپ ویرایش کنید.

فتوشاپ از سیستم مبتنی بر لایه برای ویرایش استفاده می کند که به شما امکان ساخت و تغییر تصاویر با افزونه های مختلفی را می دهد. لایه ها می توانند برای ساخت سایه ها و دیگر افکت ها استفاده شوند، همچنین می توانند نقش فیلترهایی را که روی رنگ های پایه ای تاثیر می گذارند را ایفا کنند.

 

فتوشاپ چیست؟
فتوشاپ چیست؟

فتوشاپ ویژگی های خودکار و میانبر های کلیدی زیادی دارد که به شما برای صرفه جویی در زمان و جلوگیری از انجام وظایف تکراری کمک می کند. نصب فیلتر ها و پلاگین ها، براش ها و بافت های (Texture) جدید و دیگر موارد اضافی روی فتوشاپ عملکرد آن را همواره تقویت می کند.

چگونه می‌توانم از فتوشاپ استفاده کنم؟

فتوشاپ یک پایه ی اصلی برای طراحان، توسعه دهندگان وب ، عکاسان ، گرافیست ها و خیلی از متخصصان خلاق دیگر و همچنین به عنوان سرگرمی است. این نرم افزار برای ویرایش، ساخت، روتوش تصاویر و همچنین اضافه کردن جلوه های ویژه استفاده می شود. گرافیک ها را میتوان ساخت و سپس از آن ها در دیگر برنامه ها استفاده نمود.

با فتوشاپ میتوانید عملکردهای ساده ای همچون پاک کردن یک لکه از روی عکس تا ویرایش حرفه ای و ساخت عکس را انجام دهید.

ورژن های فتوشاپ و قیمت های آن ها

معمولا از فتوشاپ به عنوان Photoshop CC یاد میکنند، زیرا از سال ۲۰۱۷ Photoshop تنها از طریق اشتراکات Creative Cloud قابل دسترسی شده است. بیشتر از ۲۰ برنامه تحت موبایل و دسکتاپ در مجموعه Creative Cloud وجود دارد بنابراین هرچه تعداد بیشتری برنامه در اشتراک خود داشه باشید هزینه بیشتری برای شما دارد.

کاربران شخصی معمولا بسته عکاسی را ترجیح می دهند که هزینه آن ۹.۹۹ دلار به طور ماهیانه است که شامل Photoshop، Lightroom و ۲۰ گیگ فضای ذخیره می باشد.

ادوبی یک دوره آزمایشی رایگان ۷ روزه را برای فتوشاپ به عنوان یکی از طرح های اشتراکی در Creative Cloud ارائه می دهد که شما می توانید کار با این نرم فزار را تجربه کرده و ببینید برای کار شما مناسب هست یا خیر.

خانواده Adobe Photoshop

اگر شما به تمامی امکانات و عملکرد های Photoshop احتیاجی ندارید، درکنار Photoshop چندین برنامه مشابه وجود دارد که می توانید در نظر بگیرید، شامل Photoshop Elements ، Photoshop Lightroom و Photoshop Express.

Photoshop Elements

Photoshop Elements یک نسخه کم قدرت تر نسبت به فتوشاپ است. این برنامه برای کاربرانی ساخته شده است که به تازگی کار ویرایش عکس را شروع کرده اند و یک راه ساده برای سازماندهی ،ویرایش ، ساخت و اشتراک گذاری عکس هایشان می خواهند. برخلاف فتوشاپ برای استفاده از Elements باید آن را به مبلغ ۹۹.۹۹ دلار خریداری کردو این برنامه دارای اشتراک نمی باشد.

Adobe یک دوره آزمایشی ۳۰ روزه از Elements ارائه داده است که می توانید عملکرد این نرم افزار را تست کنید.

Adobe Photoshop Lightroom

Lightroom برای عکاسانی طراحی شده که می خواهند مجموعه عکس خود را سازماندهی و کمی تغییر دهند و دستکاری کنند. شما نمیتوانید تصاویر را مانند زمانی که با Photoshop کار میکنید تغییر دهید، اما شما می توانید تنها با لمس یک دکمه تصاویر را روشنتر کنید همچنین رنگ های یک تصویر را کمی تغییر دهید و کیفیت عکس های دیجیتال را فزایش دهید.

Lightroom در حال حاضر دونسخه دارد: Adobe Photoshop Lightroom Classic و  Lightroom.

Adobe Photoshop Lightroom Classic در واقع نسخه تغیییر نام یافته ورژن قدیمی Desktop Lightroom است. Lightroom یک سرویس براساس فضای ابری (Cloud) برای تصاویر است که از طریق کامپیوتر، موبایل و اینترنت کار می کند.

اشتراک Lightroom به ازای هرماه ۹.۹۹ دلار است که به عنوان بخشی از بسته عکاسی Creative Cloud با قیمت ۹.۹۹ دلارنیز قابل دسترسی است. Lightroom را می توانید برای ۷ روز به صورت رایگان امتحان کنید و آن را بررسی کنید.

Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express یک نسخه ای از فتوشاپ است که روی موبایل اجرا می شود و به عنوان یک برنامه رایگان است که توسط دستگاه های android و IOS قابل دسترسی است. همچنین نسخه دسکتاب آن را می توان از طریق Microsoft Store روی windows 8 و بالاتر نصب کرد. این اپلیکیشن بسیار راحتتر از Photoshop CC است و عملکردهای پایه ای برای ویرایش عکس همچون کنتراست، تغییرات اندکی نمایش و پاک کردن لکه ها را دارد. همچنین این نرم افزار قابلیت اضافه کردن متن به عکس را نیز فراهم می کند.

 

منبع: lifewire.com

آکادمی آژانس طراحی دایره

آموزش طراحی در آژانس طراحی دایره شامل بوت‌کمپ طراحی ۰ تا ۱۰۰، طراحی تجربه کاربری، طراحی تعاملی، طراحی دیزاین سیستم، رنگ و تایپوگرافی و…

به اشتراک‌گذاری در

لوگو سایت

آژانس طراحی دایره

Search