دوره‌ طراحی

تفاوت UI و UX در چیست؟

تفاوت UI/UX

UX و UI دو اصطلاح می باشند که اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما در واقع معنای آن‌ها کاملاً متفاوت است. اگر می‌خواهید بدانید که تفاوت UI و UX در چیست و دقیقاً به چه معنا می‌باشند، این مقاله به شما در پیدا کردن پاسخ درست کمک خواهد کرد.

 ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که معنای هر یک از اصطلاحات “UX” و “UI” چه می باشد و چگونه می توانید یک طراح UX یا UI  شوید .همچنین به شما نشان خواهیم داد که میزان درآمد افراد مختلف در سراسر جهان در هر یک از این حوزه ها به چه میزان می باشد و در کدامیک از آن ها می توانید درآمد بیشتری کسب کنید. در ادامه خلاصه ای از آنچه در این مقاله می خواهیم پوشش دهیم به صورت خلاصه آورده شده است.

 • تفاوت بین طراحی UX و UI چیست؟
 • UX و UI چه ارتباط و یا شباهت هایی با یکدیگر دارند؟
 • UX در مقابل UI: کدامیک برای شما مناسب است؟
 • میزان درآمد در هر یک از آن ها چگونه است؟
 • جمع بندی

تفاوت UI و UX چیست؟

تفاوت UI/UX

UX (طراحی تجربه کاربری) و UI  (طراحی رابط کاربری ) هر دو عنصر برای یک محصول مهم هستند و یکدیگر را تکمیل می کنند. اما علیرغم رابطه آن ها، نقش آن‌ها در پروسه‌ی تولید یک محصول متفاوت می‌باشد و به جنبه‌های بسیار متفاوتی از محصول اشاره دارند. قبل از اینکه تفاوت های بین UX و UI را بگویم، ابتدا معنی هر یک از آن ها را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

طراحی تجربه کاربری (UX) چیست؟

طراحی تجربه کاربری اولین تکنیک برای طراحی محصولات توسط انسان است. دون نورمن، دانشمند و از بنیانگذاران مشاوره طراحی گروه نیلزن نورم ، در اواخر دهه ۱۹۹۰ اصطلاح “تجربه کاربری” را معرفی کرد. طبق این تعریف تجربه کاربری شامل تمامی جنب‌های تعامل کاربر با خدمات و محصولات یک سازمان می‌باشد.

این تعریف ممکن است هیچ اشاره‌ای به موضوعات دیجیتال و یا تکنولوژی نداشته باشد و همه چیز را درباره آنچه یک طراح UX انجام می‌دهد را به ما نمی‌گوید اما تعریف یک فرآیند طولانی از طریق چند کلمه تقریباً غیرممکن است.

در واقع طبق این تعریف طراحی UX شامل تمامی تعاملات بین مشتری و یا کاربر با یک محصول است و او از طراحی تجربه‌ی کاربری به عنوان یک فرایند تولید محصول یاد می‌کند.

این فرایند نه تنها برای محصولات دیجیتال بلکه برای هر نوع محصولی مانند اتومبیل‌ها و غیره قابل انجام می‌باشد. اساساً ، UX برای هر چیزی که می توان آن را تجربه کرد، اعمال می شود. بنابراین، طراحی تجربه کاربری متشکل از تمامی عناصری می باشد که این تجربه را برای کاربر شکل می دهند.

 یک طراح UX مدام به این فکر می‌کند که تجربه کاربر پس از استفاده از این محصول چگونه خواهد بود و یا چگونه می توان به کاربر کمک کرد تا کارهای مورد نظر خود را راحت تر انجام دهد. به عنوان مثال: چگونه می توان روند خرید آنلاین را برای کاربران آسان کرد؟

درواقع هدف نهایی از طراحی UX ایجاد تجربه های دلپذیر‌، آسان و کارآمد برای کاربر است. آنچه شما باید در مورد طراحی UX به طور خلاصه بدانید این است که‌: طراحی تجربه کاربری فرآیند توسعه و ارتقا کیفیت تعامل کاربر با یک محصول است. از نظر تئوری‌، طراحی تجربه کاربر عملی غیر دیجیتال می‌باشد و بیشتر مربوط به علوم شناختی است.

طراحی رابط کاربر (UI) چیست؟

همانطور که می دانید تجربه کاربری یک فرایندی است که بیشتر متمرکز بر بهینه‌سازی یک محصول می باشد و برای استفاده موثرتر و لذت بخش‌تر از یک محصول می باشد و طراحی رابط کاربری مکمل آن است. در واقع ما در رابط کاربری متمرکز بر ظاهر، چگونگی ارائه تعامل یک محصول می باشیم.

اگر سری به شرح وظایف یک طراح رابط کاربری در سایت های کاریابی بزنید متوجه خواهید شد که یک طراح رابط کاربری وظایفی شبیه به یک گرافیست خواهد داشت و باید کارهای گرافیکی مانند طراحی لوگو و … انجام دهد!

با این حال اگر به تعاریف طراحی رابط کاربری نگاه کنید‌، بیشتر توصیفاتی را پیدا خواهید کرد که تا حدی با طراحی تجربه کاربری یکسان هستند و حتی به همان تکنیک‌های ساختاری اشاره دارد.

بر خلاف UX، طراحی رابط کاربری یک اصطلاح به شدت دیجیتالی است. رابط کاربری نقطه تعامل بین کاربر و یک دستگاه دیجیتالی و یا محصول است و می تواند چیزی شبیه به صفحه لمسی در تلفن هوشمند و یا صفحه لمسی برای انتخاب نوع قهوه از دستگاه قهوه ساز‌ها باشد.

اما در رابطه با وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها‌، طراحی UI ظاهر‌، نحوه‌ی نمایش یک محصول را در نظر می گیرد. در واقع رابط کاربری محصول تا حدی بصری است و به صورت دقیق بر روی هر یک از عناصر بصری و تعاملی که کاربر ممکن است با آن روبرو شود تمرکز دارد. یک طراح رابط کاربر بر روی آیکون‌ها و دکمه‌ها‌، تایپوگرافی و پالت رنگی‌، تصاویر و طراحی ریسپانسیو متمرکز است.

مانند طراحی تجربه کاربری، طراحی رابط کاربری نیز نقشی چند وجهی و چالش برانگیز است و مسئولیت انتقال و توسعه محتوا و نحوه ی ایجاد یک تجربه جذاب برای کاربران را دارد. در واقع ما در طراحی رابط کاربری تمامی موارد بصری را در نظر می‌گیریم و بر روی آن ها متمرکز هستیم. تا به این جا ما تعریف مشخصی از هر دو UX و UI ارائه دادیم و حالا تفاوت‌های اصلی بین این دو را بررسی می کنیم.

تفاوت اصلی بین UI و UX

اگر محصولی را به عنوان بدن انسان در نظر بگیرید، استخوان‌ها و اندام‌ها‌ی بدن ما طراحی UX را نشان می‌دهند و طراحی UI نشان دهنده انواع حس‌ها و واکنش‌های بدن ما به محیط بیرونی می‌باشد. در واقع آن ها مکمل یکدیگر هستند و یکدیگر را کامل می کنند.

UI بدون UX مانند نقاشی است که بدون فکر روی بوم طراحی می کند و ممکن است طراحی زیبایی باشد اما هیچ منطقی در آن وجود نخواهد داشت. در مقابل UX  بدون UI مانند مجسمه ای است که هیچ طراحی بر روی آن وجود ندارد. برای ایجاد یک محصول کاربردی باید به هر دوی این موارد توجه کرد و یک تجربه عالی با UX و سپس UI ایجاد می شود.

Dain Miller رابطه بین طراحی UX و UI را به طور کامل در یک خط تعریف می کند:

به عنوان مثال UI زین و یک رکاب برای سوار شدن بر یک اسب می‌باشد و UX مربوط به احساسی است که شما پس از سوار شدن بر روی یک اسب تجربه می کنید.

برای اینکه یک طراح UX باشید نیازی به داشتن مهارت طراحی UI ندارید و بالعکس. UX و UI نقش های جداگانه‌ای با فرایندها و وظایف جداگانه هستند اما یکدیگر را تکمیل می کنند.

نکته اصلی تفاوت UI/UX این است که طراحی UX کاملاً مربوط به تجربه کاربر است‌، در حالی که طراحی رابط کاربری مربوط به نحوه ارائه‌ی المان‌های رابط یک محصول می باشد. یک طراح UX کل سفر کاربر را برای انجام دادن یک عمل خاص در نظر می گیرد و مدام ذهن او با سوال های زیر درگیر است:

 • کاربر برای انجام یک کار چه مراحلی را طی می کند؟
 • کاربران برای تکمیل کار خود نیاز به انجام چه کارهایی دارند؟
 • کاربر بعد از استفاده از محصول چه حسی خواهد داشت؟

بیشتر فعالیت طراحان تجربه‌ی کاربری معطوف به این است که کاربران برای انجام دادن فعالیت های خود با چه مشکلاتی مواجه می شوند و نقاط درد آن‌ها چیست. طراح تجربه‌ی کاربر باید تحقیقات گسترده ای در مورد کاربران انجام دهد تا متوجه شود که کاربران هدف چه کسانی هستند و نیازهای آن ها در رابطه با یک محصول خاص چه می باشند. سپس آن‌ها با در نظر گرفتن مواردی مانند معماری اطلاعات ( یعنی چگونگی سازماندهی و برچسب گذاری محتوا در سراسر محصول به عنوان مثال یک وب سایت‌)، انواع خاصی از ویژگی‌های کاربر و نقشه ی سفر کاربر را در یک محصول ترسیم می کنند. در نهایت ، آن ها فریم‌هایی را ایجاد می کنند که نشان دهنده‌ی ساختار و اسکلت محصول هستند را تعیین می کند.

با نقشه برداری از اسکلت محصول‌، طراح UI برای تعاملی کردن آن وارد عمل می شود. طراح UI تمام جنبه‌های بصری محصول از جمله تمام صفحه های نمایش و المان‌ها و… که کاربر با آن روبرو خواهد شد را طراحی می کند. در حالی که طراح UX نقشه سفر کاربر را ترسیم می کند‌، طراح UI روی تمام جزئیاتی که این سفر را امکان پذیر می کند تمرکز می کند.

البته این بدان معنا نیست که طراحی UI تنها در مورد ظاهر است و هیچ منطقی ندارد. طراحان رابط کاربری تأثیر بسزایی در در دسترس پذیر بودن یک محصول دارند. آنها سوالاتی مانند “چگونه می توان از ترکیبات مختلف رنگ برای ایجاد کنتراست و افزایش خوانایی استفاده کرد؟” و یا “چه پالت رنگی برای کور رنگی مناسب است؟”  را از خود می پرسند و به طور خلاصه:

 • طراحی UX بیشتر در مورد شناسایی و حل مشکلات کاربر است و طراحی رابط کاربری در مورد ایجاد رابط های تعاملی بصری‌، زیبا و دل انگیز می باشد.
 • طراحی UX معمولاً در فرآیند تولید محصول حرف اول را می زند و پس از آن رابط کاربری قرار می گیرد.
 • طراح UX اسکلت محصول و نقشه سفر کاربر را نشان می دهد. سپس طراح UI آن را با عناصر بصری و تعاملی زیبا می کند.
 • UX می تواند برای هر نوع محصول ، خدمت و یا تجربه ای اعمال شود اما رابط کاربری بیشتر برای خلق محصولات و تجربیات دیجیتال است.

 

تفاوت UI/UX

UX و UI چه ارتباط با یکدیگر دارند و چگونه در کنار هم کار می کنند؟

تا به این جای کار ما تفاوت بین UX و UI را بررسی کرده ایم. حالا بیایید نگاهی به نحوه کار آن ها با هم بیندازیم. شاید از خود بپرسید که کدامیک مهم تر است. اما واقعیت این است که هر دو برای یک محصول بسیار مهم هستند. در واقع محصولی که عالی به نظر می رسد اما استفاده از آن دشوار است ، مثال UI عالی و UX ضعیف است و محصولی که بسیار قابل استفاده و کاربردی است اما وحشتناک به نظر می رسد نمونه UX عالی و UI ضعیف است.

UX و UI دست به دست هم می دهند و این دو در کنار هم یک محصول عالی و موفق را ایجاد می کنند. تصور کنید که شما به عنوان یک کارفرما به یک ایده شگفت انگیز برای تولید یک محصول رسیده اید. این محصول ویژگی دارد که به وضوح کمبود آن در بازار حس می شود و می تواند زندگی مردم را به سمت بهتر شدن تغییر دهد.

در این بین شما باید یک طراح UX استخدام کنید تا تحقیقات مربوط به کاربر را انجام دهد و به شما کمک کند بفهمید که محصول شما دقیقاً باید چه ویژگی هایی داشته باشد و کل سفر کاربر چگونه باید ترسیم شود.

هنگام لانچ کردن محصول خود و ارائه ی آن‌، متوجه می شوید که متن موجود در هر صفحه به سختی خوانده می شود و خوانا نیست به عنوان مثال متن زرد روی زمینه سفید و یا دکمه ها خیلی نزدیک به هم هستند. حالا شما نیاز به یک طراح UI  دارید تا تمامی اشکالات محصول شما را برطرف کند.

البته UI خوب هرگز نمی تواند UX بد را جبران کند و مثل این است که شما یک کیک تزئین شده‌ی زیبایی را بردارید و وقتی از آن میل می کنید طعم وحشتناکی دارد.

بنابراین‌، وقتی نوبت به طراحی محصول می رسد‌، UX و UI مکمل یکدیگر هستند  و در بازار رقابتی امروز‌، در نظر گرفتن هر دو جنبه کاملاً ضروری است. چه شما به عنوان یک طراح UX فعالیت می کنید و چه یک طراح UI‌، داشتن درک درستی از هر دو این موارد بسیار مفید است.

طراحی تجربه ی کاربری در مقابل رابط کاربری: کدامیک برای شما مناسب تر است؟

در حالی که طراحی UX و UI دست به دست هم می دهند و مکمل هم هستند، نیازی نیست که در هر دو آن ها تخصص داشته باشید. اما قبل از آن که تصمیم بگیرید کدامیک برای شما مناسب تر است باید بررسی کنیم که یک طراح UX چه کاری انجام می دهد. در واقع روند طراحی UX و وظایف آن موارد زیر می باشد:

 • تحلیل رقبا
 • تجزیه و تحلیل مشتری و تحقیقات مربوط به کاربر (کاربر پژوهی)
 • ساختار و استراتژی محصول
 • معماری اطلاعات
 • ساخت فریم ها و نمونه سازی اولیه (پروتوتایپ)
 • تست کردن نمونه ی اولیه و تکرار مراحل بالا در صورت نیاز
 • هماهنگی با طراحان  (UI)
 • هماهنگی با توسعه دهنده (ها)
 • یکپارچه سازی اهداف
 • تجزیه و تحلیل و ارزیابی عملکرد محصول

نقش UX پیچیده ، چالش برانگیز و چند وجهی است و در نهایت ، هدف این است که اهداف تجاری را به نیازهای کاربر از طریق فرایند آزمایش و اصلاح محصول به گونه ای که هر دو طرف رابطه را راضی می کند ، متصل کند.

در مقابل وظایف اصلی طراح UI شامل موارد زیر می باشد:

 • تحلیل و صحبت با مشتری
 • تحقیقات مربوط به طراحی
 • بررسی نام تجاری
 • طراحی المان ها برای راهنمایی کاربر
 • نمونه سازی  UI
 • ایجاد تعامل و انیمیشن
 • سازگاری محصول با تمام اندازه صفحه نمایش دستگاه
 • پیاده سازی و اشتراک آن با توسعه دهنده

به عنوان یک طراح بصری و تعاملی ، نقش UI برای هر محصول دیجیتال بسیار مهم است و یک عنصر اصلی در ایجاد اعتماد به یک نام تجاری است. شما همچنین به این نکته باید توجه کنید که یک طراح UI می تواند کد نویسی کند و این موضوع به او دید بهتری می دهد تا طرح های آن قابل اجرا باشد. در حالی که UX نیازی به دانش کدنویسی ندارد و اگر شما برنامه نویسی هم نکنید مشکلی پیش نمی آید.

حقوق و دستمزد طراح رابط و تجربه ی کاربری

حقوق و دستمزد هر طراح بستگی به عوامل بسیار زیادی دارد و مواردی مانند تجربه ، نوع محصول و یا پروژه بر روی میزان آن تاثیر می گذارند. به طور متوسط طراحان UI  و UX دامنه دستمزد مشابه ی در بین شرکت های نوپا و استارت آپ های کوچک دارند. با این وجود در صنایع فناوری خارج از وب و تلفن همراه فرصت های بیشتر و غنی تری برای طراحان رابط کاربری وجود دارد. به صورت میانگین می توان دستمزد طراحان تجربه کاربری و رابط کاربری را در محدوده زیر قرار داد.

به صورت سالانه:

حقوق و دستمزد سطح جونیور ۲۸ تا ۳۳ هزار یورو

حقوق سطح متوسط ​​۳۸ تا ۴۵ هزار یورو

حقوق سطح بالاتر ۵۰ تا ۸۰ هزار یورو

به ازای هر ساعت:

جونیور فریلنسر  30 تا ۵۰ یورو

فریلنسر سطح متوسط ​​۵۰ تا ۷۵ یورو

مشاور ارشد سطح ۷۵ تا ۱۰۰ یورو

* اعداد بر اساس کشور های اروپایی است.

چرا شرکت ها اغلب به دنبال یک نفر برای دو نقش  UX / UI هستند؟

همانطور که می دانید طراحی UX و UI مکمل هم هستند و واقعیت این است که‌ در بسیاری از شرکت ها طراح UX و UI هنوز جزء حوزه‌های نسبتاً جدید هستند و در خارج از دنیای طراحی و فناوری اطلاعات، علی رغم اینکه برای تجارت بسیار مهم اس چندان شناخته شده نیستند. به همین دلیل هنوز افرادی وجود دارند که تصور می کنند UX و UI توسط یک شخص انجام می شود و آن ها یکی هستند. در واقع بسیاری از شرکت ها عمداً به دنبال استخدام طراحان هستند که بتوانند UX و UI را تحت پوشش قرار دهند و علاوه بر مهارت اصلی خود با اصول UX یا UI نیز آشنایی داشته باشند.

بنابراین شما بهتر است به جای توجه به عنوان شغلی نگاهی به شرح وظایف ، مهارت ها و مسئولیت های ذکر شده بیاندازید. اکنون می دانید که تفاوت بین UX و UI چیست ، بنابراین شما می توانید با خواندن و بررسی اگهی موردنظر تشخیص دهید که آن ها به دنبال چه فردی هستند.

UX در مقابل UI: کدامیک برای شما مناسب است؟

برای فهمیدن آنکه کدام یک از این دو برای شما مناسب تر است ، باید بررسی کنید خودتان به کدام یک از آن ها علاقه مند هستید. طراحی UX و UI مسیرهای شغلی بسیار متنوعی هستند و شما را در دو حوزه ی فناوری و نوآوری قرار می دهند. با این اوصاف ، تفاوت های اساسی بین ماهیت کار و مهارت های مورد نیاز برای هر یک از آن ها وجود دارد.

تفاوت UI/UX

UX بیشتر به همدلی کردن با کاربر مربوط است و به مهارت های حل مسئله و رویکردی خلاقانه و تحلیلی نیاز دارد. طراحان UX همچنین به مهارت های ارتباطی و کمی دانش فنی در مارکت نیاز دارند. فعالیت کردن در UI نیز نیاز به درک اصول تجربه کاربری دارد ، اما بیشتر بر روی جنبه های بصری و تعاملی طراحی متمرکز است.

 اگر علاقه زیادی به زیبایی شناسی دارید و ایده ساخت یک محصول زیبا ، کاربرپسند و دسترس پذیر را در سر دارید، ممکن است بیشتر برای رابط کاربری مناسب باشید. مطمئناً ، می توانید هر دوی آن ها را هم انتخاب کنید.

چگونه مهارت های طراحی UX و UI را می توان یاد گرفت؟

امروزه موسسات و دوره های بسیار زیادی وجود دارد که ادعا می کنند صفر تا صد UX  و یا UI را ارائه می دهند و انتخاب از میان آن ها بسیار سخت می باشد. شما می توانید به انواع بوت کمپ ها، دوره های آنلاین ، کنفرانس هایی که توسط گوگل و سایر غول های فناوری میزبانی می شوند ، دسترسی داشته باشید.

همچنین شما می توانید به طیف وسیعی از محتوا و دوره های آموزشی رایگان برای هر دو مهارت دسترسی پیدا کنید و آموزش خود را بدون نیاز به پرداخت هزینه های زیاد شروع کنید. من توصیه می کنم که سر فصل های هر دوره را به دقت بررسی کنید تا ببینید آیا آنچه که تدریس می شود برای شما مفید خواهد بود و یا خیر. دوره های آنلاینی مانند Udacity و Udemy می توانند به شما در این راه کمک کنند.

اگر شما علاقه مند به یادگیری مهارت های UX یا UI هستید توصیه می کنیم یک دوره آنلاین انعطاف پذیر و با پشتیبانی و منتورینگ را انتخاب کنید تا بتوانید دانش خود را به صورت عملی بر روی پروژه های خود پیاده سازی کنید. 

جمع بندی

در پایان امیدواریم که تعاریف و مفاهیم در این مقاله را به اندازه کافی روشن کرده باشید تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید و متوجه شوید که باید چگونه کار خود را شروع کنید. همچنین امیدوارم که این پست راهی برای رفع سردرگمی طولانی مدت شما در مورد UX و UI باشد. توجه داشته باشید که آنچه امروز ما در این مقاله پوشش داده ایم تنها یک دید کلی به شما خواهد داد و برای جزییات بیشتر پیشنهاد می کنم سایر مقاله های ما را بررسی کنید. در واقع برای هر دو UX و UI چیزهای زیادی برای گفتن وجود دارد ، بنابراین ارزش دارد که در هر زمینه به طور عمیق مطالعه کنید تا درک عمیق تری از تفاوت آن ها بدست بیاورید. همچنین ما دوست داریم که شما نظرات خود را با ما اشتراک بگذارید و در صورت مفید بودن این مقاله آن را برای دوستان خود بفرستید.

 

منبع: careerfoundry.com

آکادمی آژانس طراحی دایره

آموزش طراحی در آژانس طراحی دایره شامل بوت‌کمپ طراحی ۰ تا ۱۰۰، طراحی تجربه کاربری، طراحی تعاملی، طراحی دیزاین سیستم، رنگ و تایپوگرافی و…

به اشتراک‌گذاری در

لوگو سایت

آژانس طراحی دایره

Search