دوره‌ طراحی

ChatGPT و استفاده از آن به عنوان طراح محصول و UI/UX

Chatgpt

ChatGPT یک ابزار جدید عالی در دسترس  طراحان است، نه تنها می تواند گردش کار و فرآیند شما را سرعت بخشد، بلکه می تواند مجموعه مهارت های شما را نیز گسترش دهد و به شما امکان انجام کارهای بیشتر را بدهد.

“هوش ماشینی آخرین اختراعی است که بشریت به انجام آن نیاز دارد.”

– نیک بوستروم، فیلسوف سوئدی

استفاده از ChatGPT به عنوان طراح

در ابتدا برای زمینه سازی. Chat Generative Pre-trained Transformer (یا به اختصار ChatGPT) یک ربات چت است که توسط OpenAI راه اندازی شده است. این ربات کاملاً تعامل متنی است، شما از طریق ورودی های متنی مانند هر چت بات دیگری تعامل دارید. ربات به تازگی به ۱۰۰ میلیون کاربر رسیده است، همه اینها در عرض دو ماه، سریع‌ترین برنامه مصرف‌کننده در تاریخ!

پس از اولین برخورد با ChatGPT، ناآگاهانه آن را به عنوان یک موتور جستجو مانند گوگل دیدیم. شما یک سوال بپرسید و جواب بگیرید اما بعداً متوجه شدیم که خیلی بیشتر از این است. به عنوان مثال، برخلاف Google ChatGPT مکالمه است. می‌توانید سؤالی را پیگیری کنید، و ChatGPT آخرین آنچه را که گفته شد، مانند یک مکالمه به خاطر می‌آورد.

به جرات می‌توان گفت که شگفت زده شده ایم، به خصوص که نظریه اول است . آنچه در واقع بسیار ترسناک است  که تکامل بعدی چقدر پیشرفته خواهد بود. در اینجا یک گرافیک از مدل بعدی، GPT 4 است که شایعه شده است که تقریباً آماده است و در اوایل سال ۲۰۲۳ عرضه می شود.

نقطه اول مقدار داده ای است که ChatGPT روی آن آموزش داده شده است، نقطه دوم تکرار بعدی است.

ChatGPT برای طراحان

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانیم از ChatGPT به عنوان طراح استفاده کنیم – روش‌های تقریباً بی‌پایانی برای استفاده از آن وجود دارد. اما پس از دو ماه استفاده منظم از آن، تعداد انگشت شماری از کارها را یافتیم که به نظر ما مفیدتر و کارآمدترین استفاده از زمان هستند.

پژوهش

ما متوجه شدیم که ChatGPT در کارهای تحقیقاتی بسیار مفید بوده است، زیرا به ما امکان می دهد زمان بیشتری را صرف کارهایی کنیم که بیشتر دوست داریم – طراحی UX و UI.

تحقیق داده

ما همیشه یافتن داده‌ها را کمی خسته‌کننده و وقت‌گیر می‌دانستیم، اما از جزئیات و کارایی ChatGPT شگفت‌زده شده‌ایم، همچنین به جستجوی چندین منبع کمک می‌کند!

تحلیل رقبا

دوباره یک کار وقت گیر دیگر، که اکنون می تواند در چند ثانیه انجام شود. ما دریافته‌ایم که این فوق‌العاده قدرتمند است، حتی آن را روی چند شرکت مبهم آزمایش کرده‌ایم و نتایج هنوز چشمگیر بوده است.

اسکریپت های تست و مصاحبه کاربر

نوشتن اسکریپت برای تست کاربر و مصاحبه با کاربر بسیار خوب است، با این حال، زمانی که ما از آن استفاده کردیم، بیشتر یک الگو بود و به عنوان الهام از آن استفاده می شد. ما این را گرفتیم و کاملاً آن را برای نیازهای خاص خود شخصی سازی کردیم.

جمع بندی داده ها

این مورد را ما بسیار استفاده کرده ایم، و واقعاً می توان آن را برای هر چیزی اعمال کرد. مانند خلاصه کردن متن و داده های طولانی (مانند مصاحبه بالا)، می توانید این کار را یک قدم جلوتر بردارید و حتی موضوعات و بینش های کلیدی را شناسایی کنید.

پرسوناها

یکی دیگر از موارد خوب که ما از آن به عنوان الگو استفاده کرده ایم، به خصوص که پرسوناهای کاربر ما همیشه فوق العاده بصری هستند. اما باز هم این باعث صرفه جویی در زمان می شود و تاثیر خوبی دارد!

تجربه کاربری

اگرچه ChatGPT فقط متنی است، اما همچنان می‌توانیم از آن برای تولید ایده‌هایی استفاده کنیم که سپس می‌توانیم آن را به صورت تصویری نشان دهیم. با این حال متوجه شدیم که می تواند جداول ایجاد کند (به مثال زیر در “سیستم های طراحی” مراجعه کنید). تعجب می کنم اگر نتواند فلوچارت (برای جریان کاربر) ایجاد کند و در آینده بتواند وایرفریم ها را ترسیم کند.

جریان کاربر

ما دریافتیم که این یک الگوی عالی برای جریان کاربر و عالی برای الهام است، اگرچه هنگام آزمایش آن بر روی چند مفهوم، چند نقص پیدا کردیم – پس با احتیاط از آن استفاده کنید!

نقص های تجربه کاربری

تمرینی که همیشه دوست داریم اینجا در کوجو انجام دهیم. از ابتدای یک پروژه، عیوب UX محصولات مشابه شناسایی و تجزیه و تحلیل می شود. به نظر ما این تمرین برای ایجاد یک محصول قاتل با تجربه کاربری درجه یک بسیار مفید است.

رابط کاربری یا UI

برای طراحی رابط کاربری(مشابه تجربه کاربی)، ChatGPT برای ایده پردازی و الهام گرفتن عالی است.

در یک یادداشت جانبی. OpenAI در سال ۲۰۲۱ DALL-E را معرفی کرد که می تواند تصاویر دیجیتالی را از توضیحات (با استفاده از یک مدل یادگیری عمیق) تولید کند. این نیز شگفت‌انگیز است، اما ما صحبت‌های بیشتری درباره آن را برای مقاله دیگری ذخیره می‌کنیم. این فضا را تماشا کنید!

الهام بخش

این می تواند به تنهایی یک مقاله کامل باشد. می‌توانید از ChatGPT بخواهید تا وب‌سایت‌های مشابهی را ایجاد کند که می‌توانید از آنها به عنوان الهام استفاده کنید. برای درخواست نشانگرهای ChatGPT در مورد طراحی یک وب‌سایت، برنامه، لوگو و غیره خاص. برای مثال، یک وب‌سایت مسافرتی لوکس ممکن است دارای فونت ظریف و به سبک اسکریپت باشد و در عین حال تصاویری از مقاصد مسافرتی مجلل نمادین را در خود جای دهد. اینها همه چیزهایی هستند که ChatGPT به آنها اشاره خواهد کرد.

رنگ

ChatGPT می تواند برای کمک به انتخاب رنگ استفاده شود، بهتر است با ارزش های برند (به دلیل روانشناسی رنگ) جفت شود. همچنین می تواند به انتخاب رنگ هایی که به خوبی با هم کار می کنند کمک کند. اما روش مورد علاقه ما استفاده از آن برای کمک به دسترسی است.

دیزاین سیستم

این یک فوق العاده جالب است. اگرچه ChatGPT خود سیستم را طراحی نمی کند، اما می تواند تمام اسناد مورد نیاز را فراهم کند. اگرچه باید ChatGPT را با الزامات خاصی درخواست کنید. من می توانستم ببینم که چقدر می تواند مفید باشد!

کپی رایتینگ

کپی‌نویسی واضح است که ChatGPT می‌تواند به آن کمک کند. ما دریافتیم که استفاده از آن برای کپی های کوچک مانند برچسب ها، فیلدهای متنی و دکمه ها کمی خسته کننده و ناکارآمد است. با این حال، برای هر متن طولانی تر، عالی کار می کند و شما را از استفاده مجدد از Lorem Ipsum نجات می دهد!

کپی رابط کاربری

ما آن را برای تولید متنی مانند محتوای ورودی، راهنمایی‌های ابزار، اعلان‌ها و اعلان‌ها، پیام‌های خطا، متن کمکی، یا برای ارائه متن یا راهنمایی اضافی برای کاربران بسیار مفید یافتیم. ما آن را برای هر چیزی طولانی تر از یک جمله مفید یافته ایم. یکی دیگر از موارد فوق العاده مفید این است که ChatGPT را برای بازنویسی و بهینه سازی تکه های متن استفاده کنید، یا به این دلیل که آنها کمی پرکلام (یا خاموش) به نظر می رسند یا حتی اگر لحن صدای متفاوتی را ترجیح می دهید.

وبلاگ‌ها

دقیقا طراحی نیست، اما ما مطمئن هستیم که اکثر طراحان در مقطعی آن را انجام خواهند داد. و این نوشتن یک وبلاگ، مستند کردن فرآیند طراحی یا نوشتن یک مطالعه موردی پروژه است. با این حال، آنچه که ما در این مورد بسیار مفید یافتیم، در واقع تولید ایده است که به ما ایده هایی برای نوشتن مقاله می دهد.

ایمیل‌ها

باز هم نه به طور دقیق طراحی، اما این یکی بخشی از کار است، و بدون شک همه باید آن را انجام دهند. باز هم گزینه‌ها بی‌پایان هستند، منظورم این است که می‌توانید از آن برای هر ایمیلی که می‌نویسید، از درخواست افزایش حقوق گرفته تا یک نامه پوششی، تا آرزوی روز ولنتاین خوب برای شریک زندگی‌تان استفاده کنید. اما بیایید صادق باشیم که واقعاً بد است و کاملاً عمومی است. ما متوجه شده‌ایم که بازنویسی یک ایمیل بسیار مفید بوده و به بهینه‌سازی آن کمک می‌کند، در صورتی که احساس ناخوشایندی داشته باشد، یا لحن صدا کاملاً مناسب نباشد. سناریوی مفید دیگر برای ایمیلی است که نوشتن آن کمی دشوار است، مانند نامه استعفا، سپس می توانید از آن به عنوان نقطه شروع استفاده کنید و آن را مطابق با نیازهای خاص خود ویرایش کنید.

جایزه: کد نویسی

بله، ما اینطور عالی هستیم. استفاده از ChatGPT برای کدنویسی فوق العاده چشمگیر است و بسیار خوب کار می کند، به خصوص با درخواست های کوچکتر. برای مثال، می‌توانید نمونه‌های کد را از اسناد سیستم طراحی خود بخواهید (همانطور که در بالا ذکر شد). این می‌تواند کمک بزرگی به توسعه‌دهنده‌ای باشد که با آن کار می‌کنید، و من مطمئن هستم که آنها از این حرکت بسیار قدردانی خواهند کرد!

نتیجه گیری

واضح است که ChatGPT چقدر مفید است، نه تنها برای نوشتن، بازنویسی، و تحقیق، بلکه برای تولید ایده و ایده‌پردازی کلی.  البته با همه این موارد که ذکر شد، به یاد داشته باشید که از ChatGPT به عنوان نقطه شروع و یک الگو استفاده کنید و سپس آن را مطابق با نیازهای خود بسازید. همانطور که ChatGPT به طرز درخشانی بیان می کند…

توجه به این نکته مهم است که ChatGPT یک ابزار است و خروجی آن باید به عنوان نقطه شروع برای اصلاح و ویرایش بیشتر استفاده شود، نه اینکه مستقیماً در طراحی نهایی استفاده شود.

– ChatGPT

ChatGPT و AI به طور کلی، بدون شک فقط بهتر می شوند، و این تنها آغاز است، بنابراین آن را در آغوش بگیرید و یاد بگیرید که چگونه از آن استفاده کنید.

منبع: uxplanet.org

آکادمی آژانس طراحی دایره

آموزش طراحی در آژانس طراحی دایره شامل بوت‌کمپ طراحی ۰ تا ۱۰۰، طراحی تجربه کاربری، طراحی تعاملی، طراحی دیزاین سیستم، رنگ و تایپوگرافی و…

به اشتراک‌گذاری در

لوگو سایت

آژانس طراحی دایره

Search