دوره‌ طراحی

UI یا UX: کدام مسیر شغلی را انتخاب کنیم؟

UX || UI
UI

یک طراح UX و یک طراح UI هر دو روی ایجاد رابط های زیبا کار می کنند، اما مشارکت و مجموعه مهارت های آنها در زمان های مختلف در طول فرآیند طراحی و توسعه مورد نیاز است. بنابراین چگونه می دانید کدام حرفه برای شما مناسب تر است؟

در مورد طراحی UX و UI در این مقاله توسط Designlab بخوانید و بفهمید که در کجا برتر خواهید بود.

طراح تجربه کاربری (UX)

برای طراحان UX شناسایی مشکلات و ایجاد رابط‌ها تا حد امکان راحت‌تر هستند.

طراحان UX به دلیل وسواس نسبت به مشتریان و اطمینان از شهودی بودن همه طرح ها شناخته شده اند. کار یک طراح UX اغلب کمتر از یک طراح رابط کاربری بصری است و نیاز به درک تجزیه و تحلیل و رابط های آزمایشی دارد.

اما این به صورت روزانه چگونه است؟

مسئولیت ها

طراحان UX نقش های مختلفی را در یک پروژه بر عهده می گیرند، بنابراین روز به روز شما در مرحله پروژه ای که روی آن کار می کنید تغییر می کند.

ممکن است صبح خود را به کارگیری یا غربالگری کاربران بالقوه برای تست قابلیت استفاده بعدی خود یا تایپ اسکریپت برای آزمایش کاربر از راه دور بعدی خود شروع کنید. شما می‌توانید بر اساس محدودیت‌های فنی یا بازخوردی که به تازگی از آزمایش کاربر تجزیه و تحلیل شده‌اند، روی قاب‌های سیمی تجدیدنظر کنید.

اگر روی تیم کوچک‌تری کار می‌کنید، ممکن است طیف وسیع‌تری از وظایف مانند کمک به معماری اطلاعات یا مدیریت پروژه و هماهنگی با تیم‌های توسعه را بر عهده بگیرید.

مهارت های مورد نیاز

  1. استراتژی: طراحان UX باید به وضوح اهدافی را که برای رسیدن به آن کار می کنند بدانند. آیا برای افزایش ثبت نام است؟ داشبورد واضحی از اطلاعات ایجاد کنید؟ هدف هرچه که باشد، طراحان UX مسئول ایجاد استراتژی برای دستیابی به یک رابط کاربری قابل استفاده تر هستند.
  2. تحقیق و تست قابلیت استفاده: شما باید بدانید که چگونه ایده های خود را آزمایش کنید تا تأیید کنید که روی استراتژی درست کار می کنید. تست قابلیت استفاده به استخدام کاربران، ایجاد اسکریپت هایی برای پیگیری برای تست های شما، و تجزیه و تحلیل و ارائه یافته ها نیاز دارد.
  3. نمونه سازی اولیه: آزمایش نیاز به نمونه های اولیه دارد و برای یک طراح UX، این معمولاً به معنای ایجاد فریم های سیمی و تفکر از طریق تعامل است. برخی از نمونه های اولیه ممکن است با یک طرح شروع شوند، اما یک طراح UX ممکن است مسئول رساندن آنها به وفاداری بالاتر با ابزاری مانند InVision یا Figma باشد.

همکاری

طراحان UX به صورت مجزا کار نمی کنند. در یک پروژه دیجیتال، طراحان UX می توانند انتظار داشته باشند که از نزدیک با طراحان UI، مدیران پروژه و توسعه دهندگان فرانت اند کار کنند. آنها به درک درستی از چرخه عمر پروژه نیاز دارند تا بتوانند اجزای فنی اولیه یک ساخت را درک کنند و از اصول طراحی بصری خوب آگاهی داشته باشند.

پیشینه آموزشی

به عنوان یک حرفه در حال ظهور، مسیرهای سنتی برای تبدیل شدن به یک طراح UX وجود ندارد. اغلب اوقات افرادی که جامعه شناسی، روانشناسی یا تعامل انسان و کامپیوتر خوانده اند به این رشته کشیده می شوند، اما هیچ پیش نیازی وجود ندارد و می توان مهارت های اولیه را به سرعت به دست آورد.

میانگین درامد

طبق گفته Glassdoor، طراحان UX به طور متوسط سالانه ۸۵۲۷۷ دلار حقوق می گیرند.

UX

طراح رابط کاربری (UI).

طراحان رابط کاربری مسئول ایجاد رابط هایی هستند که از نظر زیبایی شناختی زیبا هستند – از پالت های رنگی گرفته تا تعامل یک منوی کشویی.

طراحان رابط کاربری، طرح اولیه را از طراحان UX می‌گیرند و از آن مانند طرح‌های اولیه برای اعمال طیف وسیعی از عناصر استفاده می‌کنند. طراحان رابط کاربری مغز پشت زیبایی و تعامل یک سایت هستند.

مسئولیت ها

طراحان رابط کاربری معمولاً پس از اتمام برخی از کارهای UX وارد می شوند. احتمالاً پروژه‌ای را با تحقیقات طراحی شروع می‌کنید و نحوه اعمال دستورالعمل‌های برند موجود را در یک رابط جدید کشف خواهید کرد.

شما در مورد همه چیز از انتخاب بهترین نوع تایپ تا ایجاد سبک دکمه ها تصمیم خواهید گرفت – و احتمالاً باید دیگران را در مورد انتخاب های خود متقاعد کنید.

به‌عنوان یک طراح رابط کاربری، باید طراحی واکنش‌گرا را درک کنید و در مورد نحوه عملکرد انتقال و تعامل تصمیم‌گیری کنید. با پیشرفت طرح های شما، احتمالاً با طراحان UX کار خواهید کرد تا کار خود را قبل از توسعه آزمایش کنند.

مهارت های مورد نیاز

  1. طراحی رابط بصری: طراحان رابط کاربری مسئول کل رابط بصری هستند. این شامل همه چیز می شود، از کنار هم قرار دادن راهنماهای سبک که جزئیات نحوه ظاهر همه چیز از نمادها تا منوها را نشان می دهد.
  2. تعامل و انیمیشن: این منطقه ای است که طراحان UX و UI ممکن است کار خود را به اشتراک بگذارند. یک UX یا یک طراح رابط کاربری ممکن است پشت این استراتژی باشد که لمس و ضربه زدن انجام می دهد، اما یک طراح UI این ایده را به صورت بصری اعمال می کند تا کاربر یک رابط را بدون جهت درک کند. فعل و انفعالاتی که یک طراح UI ایجاد می کند به ایجاد یک رابط بصری کمک می کند.
  3. توسعه فرانت‌اند: HTML، CSS و جاوا اسکریپت زبان‌های کلیدی مورد نیاز برای توسعه فرانت‌اند هستند. در حالی که همیشه از طراحان رابط کاربری انتظار نمی رود که در توسعه کمک کنند، داشتن مهارت های توسعه front-end یک مزیت رقابتی بزرگ برای ایجاد کار واقعاً تعاملی است.

همکاری

طراحان رابط کاربری بسته به اندازه تیم می توانند انتظار داشته باشند که با دیگر طراحان رابط کاربری، مدیران پروژه، طراحان UX و یک تیم توسعه کار کنند. یک طراح رابط کاربری همچنین مسئول مستندسازی تصمیمات طراحی است تا دیگران بتوانند دستورالعمل های آنها را اعمال کنند.

پیشینه آموزشی

به دلیل ماهیت بصری طراحی UI، بسیاری از متخصصان پیشینه ای در هنرهای زیبا، طراحی گرافیک یا توسعه دارند. مدرک رسمی در طراحی لازم نیست، اما یک نمونه کار قوی لازم است.

میانگین درامد

طبق گفته Glassdoor، طراحان رابط کاربری به طور متوسط سالانه ۷۶۱۱۵ دلار حقوق دریافت می کنند.

تصمیم نگیرید، هر دو را انجام دهید!

اگرچه آگهی‌های شغلی شرکت‌های بزرگ یا پروژه‌های آزاد ممکن است به تخصص در یک زمینه نیاز داشته باشند – واقعیت این است که شما نیازی به انتخاب ندارید. اگر بتوانید طراحی UX و UI را انجام دهید، مزیت رقابتی دارید زیرا می توانید هر دو بخش تحلیلی و مدیریت پروژه را انجام دهید و سپس زیبایی شناسی و تعاملات لازم را اضافه کنید. احتمالاً حقوق بیشتری نیز دریافت خواهید کرد.

اگر علاقه مند به ایجاد مهارت های UX یا UI خود هستید – همین حالا شروع کنید!

منبع: uxplanet.com

آکادمی آژانس طراحی دایره

آموزش طراحی در آژانس طراحی دایره شامل بوت‌کمپ طراحی ۰ تا ۱۰۰، طراحی تجربه کاربری، طراحی تعاملی، طراحی دیزاین سیستم، رنگ و تایپوگرافی و…

به اشتراک‌گذاری در

لوگو سایت

آژانس طراحی دایره

Search